Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/otrojca/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 72 Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/otrojca/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 72 Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/otrojca/public_html/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 72

Historia

Opublikowano: poniedziałek, 18, kwiecień 2016 18:53
Arkadiusz Furmaniak

 

 

 

STATYSTYKI WYJAZDÓW W 2021 r.

 

Pożary 0
Miejscowe zagrożenia 0
Fałszywe alarmy 0
Suma wyjazdów 30

STATYSTYKI WYJAZDÓW W 2020 r.

 

 

Pożary 23
Miejscowe zagrożenia 19
Fałszywe alarmy 1
Suma wyjazdów 112

 

 

 

Statystyki wyjazdów w 2019 roku

 

Pożary 40
Miejscowe zagrożenia 62
Fałszywe alarmy 3
Suma wyjazdów 111

 

Statystyki wyjazdów w 2018 roku

Pożary 68
Miejscowe zagrożenia 65
Fałszywe alarmy 3
Suma wyjazdów 136

 

 

Statystyki wyjazdów w 2017 roku

Pożary 48
Miejscowe zagrożenia 79
Fałszywe alarmy 5
Suma wyjazdów 132


  
Statystyki wyjazdów w 2016 roku

Pożary 15
Miejscowe zagrożenia 10
Fałszywe alarmy 1
Suma wyjazdów 82

 

 

Statystyki wyjazdów w 2015 roku

Pożary 62
Miejscowe zagrożenia 49
Fałszywe alarmy 3
Suma wyjazdów 114

 

 

Statystyki wyjazdów w 2012 roku

Pożary 28
Wypadki drogowe 5
Miejscowe zagrożenia 28
Fałszywe alarmy 2
Zabezpieczenie jednostki JRG 6
Suma wyjazdów 69

 

Czytaj więcej: Statystyki

Opublikowano: poniedziałek, 18, kwiecień 2016 18:52

Zarząd 2006 - 2011 w składzie:

Prezes: Tadeusz Starzewski
Vice prezes, Naczelnik: Arkadiusz Furmaniak
Zastępca Naczelnika: Andrzej Sobylak
Sekretarz: Marek Starzewski 
Skarbnik: Janina Kozikowska
Kronikarz : Janina Sł‚abicka
Czł‚onek Zarządu: Daniel Butra

 

Zarząd 2011 - 2016 w składzie:

Prezes:  Arkadiusz Furmaniak-  do roku 2015/ od 2015 Artur Zadwórny
Vice prezes:Tadeusz Starzewski
Naczelnik: Artur Zadwórny do roku  2015 / od 2015 Kamil Dudek
Sekretarz: Adrian Możdzierz
Skarbnik:Piotr Ossowski
Kronikarz : Janina Sł‚abicka
Czł‚onek Zarządu:Dawid Czajkowski

 

ZARZĄD 2016- 2021 W SKŁADZIE:

Prezes:   Artur Zadwórny
Vice prezes:Stanisław Smykowski
Naczelnik:  Kamil Dudek
Sekretarz: Agnieszka Bobowska/od dnia 28.12.2018 Wiesława Trzeciak

Skarbnik:Piotr Ossowski
Kronikarz : Janina Słabicka
Człoonek Zarządu:Dawid Czajkowski

ZARZĄD 2021- 2026 W SKŁADZIE:

Prezes:   Artur Zadwórny
Vice prezes:Stanisław Smykowski
Naczelnik: Wiesława Trzeciak
Sekretarz: Łucja stecyna
Skarbnik:Piotr Ossowski
Kronikarz : Janina Słabicka
Człoonek Zarządu:Dawid Czajkowski

 

 

Opublikowano: niedziela, 17, kwiecień 2016 19:41

Ochotnicza Straż Pożarna w Trójcy powstała w styczniu 1946 roku. Założył ‚ją… dh. Antoni Moździerz. Pierwszymi strażakami byli: Antoni Moździerz, Andrzej Biał‚ostocki, Michał Zamorski, Stefan Śšmigielski, Józef Gał‚ka, Antoni Bojsan, Ludwik Majocha, Adam Jasiń„ski, Piotr Dadyń„ski i Jan Mał‚aczyń„ski.

Strażacy odzyskali poniemiecką… sikawkę™ ręczną… przynależną… do Trójcy. Był‚a ona ukryta w sąsiedniej wiosce. Wówczas nie był‚o remizy. Dzięki ciężkiej pracy i wielkiemu poświęceniu  przygotowano pomieszczenia garażowe obok kościoła i zaczęto gromadzić tam sprzęt i akcesoria strażaków. Poniewierające się™ po strychach hełmy dostosowano do potrzeb strażaków. Węże druhowie otrzymali od pogotowia Zawodowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, toporki wykonywał strażakom miejscowy kowal. Naprzeciw pomieszczenia, w którym stacjonowała sikawka, mieszkał‚ Jan Gawryluk, który ze swą… parą… koni był‚ zawsze w pogotowiu. Zaczepiwszy sikawkę™ do wozu konnego, jechał‚ do pożaru. Alarm był‚ ogłaszany za pomocą… syreny ręcznej. Pierwszy pożar, który druhowie gasili w Trójcy był‚ w roku 1946 w zabudowaniach Franciszka Beńko.

Komendant OSP Pan A. Moździerz utworzył
‚ zespół‚ teatralny, który przedstawiał‚ swój repertuar nie tylko w Trójcy, ale i w okolicznych wsiach. Przedstawienia dawał‚y dochód, z którego część‡ pieniędzy była przeznaczana na zakup mundurów.

W roku 1947 do OSP przystą
pił‚o kolejnych 11 druhów. Byli to: Kazimierz Moździerz, Bolesław Wróblewski, Tadeusz Majocha, Władysław Gałka, Michał‚ Kret, Józef Kret, Szymon Tymczyszyn, Stefan Boczar, Bronisław Madziara, Zdzisław Cisak, Józef Korubowicz.

W roku 1948 roku szeregi OSP zasilił‚o kolejnych 8 druhów, a w 1950 - 11. 10 kwietnia 1951 podczas pożaru zginął‚ dh. Wacław Polonis, który został‚ przygnieciony wa…cym się™ murem. Strażaków nadal przybywał‚o. W 1952 r. OSP wzbogacił‚a się™ o kolejnych 6 druhów. W kolejnych latach oprócz gaszenia pożarów i życia kulturalnego jednostka brał‚a udział‚ w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmują…c czołowe miejsca.

Od samego początku
 istnienia OSP problemem był‚a remiza. Pomieszczenie garażowe przy koś›ciele był‚o zbyt ciasne i niefunkcjonalne, szukano więc lepszego lokum. W latach 1955 - 1956 adaptowano na remizę™ budynek po warsztacie ślusarskim przylegającym do domu mieszkalnego nr 19. Było to pomieszczenie zdewastowane, bez dachu. Strażacy sami postarali się o drewno i w czynie społecznym wykonali remont.

W 1959 r. druhowie otrzymali pierwszy samochód Star 20. Okazał
o się, że remiza jest zbyt ciasna. Po paru OSP otrzymała wóz bojowy z prawdziwego zdarzenia. Powrócił problem ciasnej remizy, którą to trzeba było rozbudować - poszerzyć drzwi i przedłużyć 1 boks, w którym miał stać pojazd. Część prac wykonano we własnym zakresie, a część finansował organ administracji terenowej. W trakcie tego remontu urządzono świetlicę i pomieszczenie warsztatowe. Świetlica, w której znajdował się stół‚ pingpongowy, przez wiele lat służyła jako miejsce spotkań młodzieży.

Z czasem zaczął
 przeciekać dach i potrzebny był kolejny remont. Tym razem władze gminy podjęły decyzją o wybudowaniu nowego obiektu, który powstał w przeciągu 2 lat i został oddany do użytku w roku 40-lecia OSP - 8 listopada 1986. Wybudowano go przy pomocy PZU. Remiza ta jest funkcjonalnym budynkiem, mieszczą się w nim 3 boksy garażowe, świetlica, dyżurka i inne pomieszczenia.

Strażacy przy budowie remizy przepracowali w czynie społ
ecznym na kwotę 1,5 mln zł ówczesnych pieniędzy. Wyposażenie świetlicy, pierwsze stoły i krzesła, w krótkim czasie wymieniono na nowy sprzęt wykonany we własnym zakresie. Urzędu Gminy uzyskano jedynie pieniądze na zakup drzewa, z którego wykonano stoły i ławki. Zajęli się tym Kazimierz Moździerz i Władysław Zadorożny.

 • 12 maja 1996 roku odbyły się uroczyste obchody 50-lecia OSP, podczas których jednostce nadany został sztandar, który z rąk jta Kazimierza Janika przyjęli druhowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego: Roman Ossowski, Artur Słabicki i Marek Starzewski.
 • W 1995 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).
 • W 1997 r. dostaliśmy nowy samochód bojowy GBM(Star 244).
 • W maju 2000 r. -€“ nasza drużyna przygotowana przez druhów Janinę i Artura Słabickich zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej €ž"Młodzież zapobiega pożarom"€.
 • W 2005 r. otrzymaliśmy samochód Ford Transit do ratownictwa drogowego.
 • W 2008 r. remiza przeszła kapitalny remont -wymiana pokrycia dachowego, remont wewnątrz budynku, wykonanie toalet i kabiny prysznicowej, zainstalowanie ogrzewanie i klimatyzacji oraz docieplenie z elewacją.
 • W październiku 2009 r. wzbogaciliśmy się™ o kolejny nowy samochód MAN TGM 13.280. Jest to już nowoczesny samochód na swoim wyposażeniu posiada wszystko co jest nam potrzebne przy akcjach.
 • Rok 2011 została założona strona Internetowa jednostki www.straztrojca.osp.pl
 • W roku 2013 została otworzona Izba Tradycji  w budynku Remizy .
 • W roku 2015 przy współudziale środków pochodzących z MSWiA , Powiatu Zgorzelec oraz Gminy Zgorzelec zakupiono średni zestaw ratownictwa technicznego LUKAS.
 • Rok 2015 po zmodyfikowaniu zmieniono adres strony internetowej - www.osptrojca.pl
 • Rok 2020 zmiana adresu strony internetowej  www.osp-trojca.pl
 • Rok  2020  przeniesiono Izbę Tradycji  do  pomieszczenia gdzie znajdowało się ICEO
 • Rok 2021 W styczniu  minęło 75 lat naszej działaności.
 •  W maju 2021 otrzymalismy nieodpłatnie od KP PSP Zgorzelec pojazd Marki Mercedes Sprinter