WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE OSP TRÓJCA

Znajdą tu Państwo wiele ciekawych informacji z życia naszej jednostki.

Szukaj

Do pobrania

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Pogoda

Mostly Cloudy

-2°C

Zgorzelec

Mostly Cloudy

Humidity: 82%

Wind: 22.53 km/h

  • 03 Jan 2019

    Snow -1°C -3°C

  • 04 Jan 2019

    Cloudy 1°C -3°C

Login Forum

Aktualności

Opublikowano: czwartek, 03, styczeń 2019 15:19
Arkadiusz Furmaniak

Trzy kraje, trzy wycieczki już za nami! – teraz czas na następne ;)

Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. OSP w Trójcy zrealizowało zadanie pn.: "Na przygodę nigdy nie jest za późno!" - międzypokoleniowa integracja poprzez animację czasu wolnego na trójstyku granic.Realizacja zadania była możliwa dzięki przyznanemu przez LGD „Patnerstwo Izerskie”  grantowi  sfinansowanemu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.W ramach zadania zrealizowano trzy wycieczki krajoznawcze w trzech przygranicznych regionach połączone z warsztatami dla uczestników i animacją czasu wolnego. W dniu 24.11.2018 r. uczestnicy poznawali Polską stronę pogranicza.Podczas wycieczki odwiedzili Świeradów Zdrój ze słynna pijalnią wody (ponoć zbawienną  na relacje małżeńskie):  Następnie zwiedzili Szklarską Porębę:A na koniec uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w Rudzicy:

W dniu 1.12.2018 r. pomimo złej pogody i wyciągania autokaru z oblodzonej drogi uczestnikom udało się dotrzeć do Pragi. Na miejscu oprócz czekało ich zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast w Europie jak i na świecie. We wspaniale zachowanym historycznym centrum, od 1992r. zapisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO uczestnicy zwiedzili Hradczany  gotycką Katedrę św. Wita,  Małą Stranę , most  Karola – bez wątpienia najsłynniejszy i najliczniej odwiedzany praski zabytek oraz Rynek Starego Miasta z Ratuszem i zegarem astronomicznym Orloy.

Oprócz licznych atrakcji, na każdego z uczestników czekał ciepły obiad złożony z tradycyjnych czeskich potraw.W dniu 15.12.2018 r. odbyła się trzecia wycieczka, tym razem po niemieckiej stronie, a konkretnie do Drezna. Był to nieprzypadkowy  termin, ponieważ trwał właśnie tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy „Dresdner Striezelmarkt”, który odbywa się corocznie od 584 lat.Wycieczka rozpoczęła się tradycyjnie od zwiedzania starówki, w którą po II wojnie światowej tchnięto drugie życie. Została ona wpisana na Listę Światowego dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Spacer czarującymi uliczkami saksońskiej stolicy umożliwił przeniesienie się do historii i kroczenie śladami Augusta II Mocnego, elektora saksońskiego i pierwszego króla Polski z dynastii Wettynów.

  Potem nastąpił czas na odwiedzenie Jarmarku Bożonarodzeniowego,. gdzie można było oddać się świątecznemu nastrojowi, znaleźć świąteczne ozdoby, regionalne wyroby rzemieślnicze (zabawki z drewna z Rudaw, malowane tkaniny i łużyckie wyroby garncarskie), chrupiące wypieki  i grzane wino z przyprawami.Choć była to już ostatnia wycieczka w ramach zrealizowanego zadania, to dopiero początek kolejnych przygód. Realizacja zadania stała się bodźcem, zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników do dalszego aktywnego poznawania przebogatego regionu na trójstyku granic.

 


 


 

 

Kategoria:

Copyright © 2020 OSP Trójca Rights Reserved.